Wskazania

Całościowe podejście do ludzkiego organizmu, daje medycynie osteopatycznej niezwykle szerokie możliwości badania i leczenia.
Osteopatia jest odpowiednia dla osób w każdym wieku. Korzystają z niej dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży i sportowcy, w związku z różnorodnymi dolegliwościami.

BÓLE KRĘGOSŁUPA

przeciążenia * rwa kulszowa * dyskopatia * wady postawy * warunki pracy

Spotykane u osób w każdym wieku bóle pleców, mogą mieć wiele źródeł. Często wynikają z przeciążeń spowodowanych jednorazowym zdarzeniem (np. nieostrożny ruch, podniesienie ciężkiego przedmiotu) lub z powtarzających się przez dłuższy czas (np. w związku z rodzajem wykonywanej pracy).
Nie zawsze jednak przyczyny powstawania bólu kręgosłupa są jednoznaczne lub łatwe do zdiagnozowania. Dzięki badaniu osteopatycznemu można precyzyjnie ustalić jego źródła, a co za tym idzie w sprawny sposób ulżyć w bólu, a także zapobiec jego nasileniu i dalszym przewlekłym problemom.
Bóle pleców nie zawsze wynikają z problemów związanych z samym kręgosłupem. Ich przyczyny mogą tkwić w nieprawidłowych napięciach mięśni, stawów, więzadeł czy narządów wewnętrznych. Mogą być też skutkiem stresu, który istotnie wpływa na napięcia mięśniowe, a w konsekwencji na ruchomość kręgosłupa i ból.

BÓLE GŁOWY

bóle przeciążeniowe * migreny * zawroty głowy * neuralgia nerwu trójdzielnego

Osteopatia skutecznie radzi sobie z różnymi rodzajami bólów głowy, bardzo często pozwalając na rezygnację ze stosowania przeciwbólowych środków farmakologicznych. Do osteopaty warto się też udać z zawrotami głowy, szumami usznymi oraz problemami ze stawem skroniowo-żuchwowym (np. bóle żuchwy, szczękościsk, zaburzenia zgryzu).

BÓLE MIĘŚNI I STAWÓW

bóle kolan, biodra lub barku * bolesny bark * zamrożony bark * łokieć tenisisty, golfisty * zespół cieśni nadgarstka * drętwienie rąk

Często nie jesteśmy w stanie jednoznacznie określić źródła bólu mięśni czy stawów i niejednokrotnie zupełnie je w związku z tym bagatelizujemy. Warto jednak pamiętać, że miejsce wystąpienia bólu może nie być przyczyną dolegliwości. Często wynika on ze stresu, złej postawy ciała (np. podczas pracy przy biurku lub jazdy samochodem) lub mikrourazów, które zdarzają nam się na co dzień.
W przypadku drętwienia ręki, które pojawia się na przykład podczas snu i wydaje się nie być niczym poważnym, źródło najczęściej tkwi w napięciach i ograniczeniach ruchu w obrębie szyi, którymi skutecznie może zająć się osteopata. Przy braku jakiejkolwiek interwencji, możemy spodziewać się problemów wtórnych, które mogą być już znacznie bardziej dotkliwe i trudniejsze w leczeniu.

URAZY, STANY POOPERACYJNE

stany pooperacyjne * stany pourazowe

Każdy uraz powoduje zmiany w organizmie (np. napięcia mięśniowe, ograniczenia ruchomości), które mogą utrudniać powrót do pełnej sprawności. Już od pierwszych dni praca osteopatyczna pomaga w odzyskaniu prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.
Także w przypadku pacjentów po operacjach osteopatia może pomóc w zniwelowaniu bólu, regeneracji tkanek i w szybszym powrocie do zdrowia.

ZASTOJE LIMFATYCZNE

obrzęki kończyn * stany po amputacjach

Układ limfatyczny jest bardzo złożony i rozbudowany. Aby mógł pracować optymalnie musi mieć do tego odpowiednie warunki. Osteopata, pracując w miejscach istotnych dla prawidłowego przepływu limfy, może usprawnić działanie układu limfatycznego i skutecznie radzić sobie z obrzękami.
Może to być szczególnie przydatna u osób, u których drenaż limfatyczny nie przynosi oczekiwanych rezultatów (np. u kobiet po mastektomii).

ZABURZENIA TRZEWNE

zespół jelita drażliwego * bóle żołądka * zaparcia * biegunki * wzdęcia * refluks * zgaga * nietrzymanie moczu

Powyższe objawy mogą być skutkiem zachodzących w organizmie procesów chorobowych, jednak często wynikają z podrażnienia narządów wewnętrznych. Jeżeli u pacjenta lekarz wykluczył podłoże patologiczne, to problemem może się skutecznie zająć osteopata. Efektem terapii jest zmniejszenie dolegliwości i poprawa funkcjonowania danego narządu.

STANY CHOROBOWE

astma * zapalenie zatok * nawracające infekcje * obniżona odporność * fibromialgia

Osteopatia z założenia nie leczy choroby, ale poprawia funkcjonowanie pacjenta i pomaga mu w walce z chorobą. Przy wielu poważnych chorobach już samo zmniejszenie bólu, czy poprawienie jakości życia, które umożliwia osteopatia jest niezwykle cenna.

CIĄŻA I ZABURZENIA GINEKOLOGICZNE

bóle u kobiet w ciąży * przygotowanie do porodu * niezdiagnozowane bóle w okolicy miednicy imitujące problemy ginekologiczne (wykluczone przez lekarza ginekologa) * bolesne miesiączki * endometrioza

Wiele dolegliwości występujących u kobiet w obrębie miednicy, spowodowanych jest zaburzeniami funkcjonalnymi, z którymi doskonale radzi sobie subtelna praca osteopatyczna. Jest ona bezpieczna także u kobiet w ciąży, u których może może być idealnym przygotowaniem do porodu.
W przypadku endometriozy osteopata może przyczynić się do zmniejszenia dolegliwości bólowych towarzyszących chorobie.
Terapia osteopatyczna poprzez poprawę napięć w rejonie miednicy może przyczynić się także do stworzenia optymalnych warunków do zajścia w ciążę. Bywa to szczególnie pomocne u kobiet u których nie stwierdzono strukturalnych przyczyn niepłodności.

DZIECI

Osteopaci pracują z dziećmi już od pierwszych tygodni ich życia;

kolki * zaburzenia snu * asymetria * zaburzenia napięcia mięśniowego * zaburzenia rozwojowe (ADHD, autyzm itp.)

Wskazaniem do wizyty osteopatycznej jest ciężki poród naturalny, a także wszelkie porody wspomagane;

próżnociąg * kleszcze * cesarskie cięcie * trudny poród naturalny * zbyt szybki lub zbyt długi poród naturalny

Wizyta osteopatyczna jest doskonałym uzupełnieniem terapii wad postawy;

zaburzenia postawy ciała * skoliozy * stopy płaskie * koślawość kolan * klatka piersiowa kurza * klatka piersiowa lejkowata